Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Legalább 828 migráns kelt át múlt szombaton a La Manche csatornán Franciaországból Nagy-Britanniába, ami napi rekordnak számít – közölte hétfő este a brit belügyminisztérium.
Az előző, ugyancsak ebben a hónapban mért napi átkelési rekord 592 fő volt, vagyis a mostani csúcs messze meghaladja az előzőt. A belügyminisztérium nem közölt ugyan éves adatokat, de a PA brit hírügynökség összegzése szerint az idén már több mint 12 400-an keltek át kis csónakokon a világ egyik legforgalmasabb csatornáján, jóval többen, mint tavaly egész évben, amikor is több mint nyolcszáz ilyen eset történt.
és mintegy háromszáz őrizetbe vétel történt tavaly július óta. Az ominózus szombati napon 193 embert tartóztattak fel, még mielőtt útnak indult. A francia hatóságok közlése szerint azon a napon 102 migránst mentettek ki a tengerből.
Nagy-Britannia július végén vállalta, hogy 62,7 millió eurót (mintegy 220 milliárd forint) utal át Franciaországnak az idei és a jövő évben a francia rendőri erők megerősítéséhez a part menti térségben. A brit parlament még a nyári szünet előtt vitára tűzte a menedékjogi rendszer reformjáról szóló törvényt, amelyet Priti Patel belügyminiszter terjesztette elő. A szigorításokat a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerében vállalta London. Az emberi jogi szervezetek által bírált tervezet például négytől hat évre emelné az illegális bevándorlókra kiszabható legsúlyosabb börtönbüntetést, az embercsempészet pedig akár életfogytig tartó börtönbüntetéssel is sújtható a mostani tizennégy év szabadságvesztés helyett.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Etienne Laurent